Przewodnik po Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej

Budynek dworca

Większość budynków dworcowych podwarszawskich kolei wąskotorowych (Grójeckiej, Wilanowskie i Jabłonowskiej) została zaprojektowana przez architekta Konstantego Sylwina Jakimowicza (1879-1960) członka Rady Stowarzyszenia Architektów Polskich, czy wydziału konserwacji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Po wojnie pracował on w Biurze Odbudowy Stolicy.

Spośród jego realizacji można wymienić:
budynek Teatru Roma w Warszawie,
krypty książąt mazowieckich Stanisława i Janusza oraz Henryka Sienkiewicza w Katedrze Św. Jana w Warszawie,
kościół w Jazgarzewie,
kontrkatedrę na Kamionku w Warszawie,
nagrobek Władysława Reymonta na cmentarzu Powązkowskim,
dworce normolnotorowe w Turowie, Juliance, i Koniecpolu.

Budynek dworca powstał w 1914 roku, wraz z rozbudową kolei do Grójca. Budynki według tego projektu (z niewielkimi modyfikacjami) powstały również w Grójcu, Mogielnicy, Nowym Mieście nad Pilicą, czy Wawrze. Dworce podobnym stylu, ale mniejsze, zbudowano m.in. w Gołkowie, Złotokłosie i Brzostowcu.

Budynek na stacji Piaseczno Miasto po zniszczeniach wojennych został odbudowany podwyższony o jedną kondygnację. Mieściły się tu kasa, bufet, poczekalnia, pomieszczenia biurowe dyrekcji kolei. W późniejszym czasie podzielono go na mieszkania dla pracowników PKP, którzy skorzystali z możliwości wykupienia lokali na własność. Obecnie znajduje się tu wspólnota mieszkaniowa.
#Budynki #StacjaPiasecznoMiasto #StacjePrzystanki
Więcej informacji i kontakt na kolejka-piaseczno.pl
Projekt zrealizowany przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej
przy współfinansowaniu przez Powiat Piaseczyński